Krzysztof Kurdyła Krzysztof Kurdyła

MacUser od 1993 r. kiedy to trafiłem do szkoły z pracownią pełną Classiców. Pierwszy prywatny maczek Colour Classic (dlaczego go sprzedałem... :( ). Za Jobsa byłem skutecznym MacEwangelistą, za czasów Tima Cooka jestem coraz bardziej MacAmiszem i sceptykiem Nowego Korporacyjnego Apple.

Zawodowo: grafika, DTP i film ale także wdrożenia technologiczne i kierowanie ludźmi. Obecnie spokojniej i rodzinniej czyli freelance.

Box 7aaa590b 9e4d 487d abbf 932883a4bd00

News Blog

Small 692a4135 9063 4a0e 9d8b 7ba75024cfd7

Szefowa działu sprzedaży detalicznej, Angela Ahrendts, po pięciu latach pracy opuści koncern z Cupertino. W oświadczeniu firmy ujęto lakonicznie, że spowodowane jest to poszukiwaniem przez nią „nowych zajęć osobistych i zawodowych”. Jej obowiązki przejmie szefowa działu HR, Deirdre O’Brien. Co ciekawe, ta ostatnia nie odejdzie ze swojego dotychczasowego stanowiska tylko dostanie obowiązki Ahrendts dodatkowo.

Small bcd4daaa 914c 4a63 a117 6d508bae6958

Po aferze z hasłem root, Apple notuje kolejną poważną wpadkę z zakresu bezpieczeństwa, tym razem dotyczącą niedawno wprowadzonej usługi grupowego FaceTime’a. Błąd pozwala wymusić przez dzwoniącego połączenie z rozmówcą bez jego wiedzy. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że afera wybuchła 28 stycznia, który został ogłoszony Dniem Prywatności Danych (Data Privacy Day). Apple obiecało naprawić tę usługę jak najszybciej, a doraźnie wyciągnęło wtyczkę w serwerach za nią odpowiedzialnych.

Small f9a31671 e8fc 4b67 8b14 1ff4aeb12e95

Stacja CNBC dotarła do interesujących informacji dotyczących tajnego projektu motoryzacyjnego Apple czyli „Project Titan”. Koncern z Cupertino zdecydował się na dużą restrukturyzację tego działu, w wyniku której jego załoga zostanie zmniejszona o około 200 ludzi. Rzecznik firmy potwierdził te informacje, choć tradycyjnie dla Apple oszczędna w szczegóły wypowiedź nie wyjaśniła czy zmiany oznaczają tylko przesunięciami czy także zwolnienia pracowników.

Small 8b92411d cb23 44f1 8668 3ec3efcf47b6

To co Apple wyprawia ostatnimi czasy w kwestii projektowania swoich urządzeń przechodzi ludzkie pojęcie. Jony Ive, który najchętniej rozjechał by wszystko walcem tak by miało góra milimetr grubości, w połączeniu z Timem Cookiem który podmieniłby gaśnicę na miotacz ognia, gdyby ten ostatni był trochę tańszy, to zabójcza para dla żywotności dzisiejszych komputerów Apple. Szczególnie oberwała pod tym względem linia MacBook Pro, która od czasu wypuszczenia jej w aktualnej formie nieustająco kolekcjonuje kolejne „-gate’y”. Sprawa katastrofalnej klawiatury została na razie przypudrowana programem naprawczym i silikonowym kondomem, throttling został ogarnięty na tyle, że da się z nim żyć, ale na horyzoncie pojawiła się nowa sprawa, której natura każe przypuszczać, że może dotknąć bardzo dużą liczbę komputerów.

Small f8329687 4605 4afe a48d 30e84ff13434

Scott Forstall, jeden z najbliższych współpracowników Steve’a Jobsa, po zwolnieniu z Apple w 2012 r. zajął się głównie, i to ze sporymi sukcesami, produkcją sztuk teatralnych na Broadway’u. Od czasu do czasu doradza też młodym start-upom, ale generalnie znikł z technologicznego „radaru”. Jego publiczne wystąpienia można policzyć na palcach jednej ręki, a szkoda, bo przecież posiada bardzo dużą wiedzę na temat najciekawszego okresu w historii koncernu z Cupertino. Kilka dni temu na YouTube trafiła rozmowa, w której uczestniczył na zaproszenie Uniwersytetu Stanforda, jego rodzimej uczelni. Co ciekawe spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział Filozofii, na który Scott dodatkowo uczęszczał. W ciągu długiej dysputy mogliśmy się dowiedzieć kilku ciekawych spraw związanych z historią Apple oraz poznać poglądy byłego viceprezesa ds iOS na temat kreatywności, decyzyjności i paru innych życiowych kwestii.

Small 31f65ceb 0ebb 43fc b4c8 b282521507f8

Przedwczoraj byliśmy świadkami niezłego galimatiasu związanego z nowo wprowadzanymi battery case’ami do iPhone’ów XS i XS Max. Dziennikarz Nick Guy z cenionego serwisu Wirecutter, mający już dostęp do tych akcesoriów, ogłosił że dodatkowa bateria w obu przypadkach ma dużo mniejszą pojemność niż poprzednicy, mianowicie 1369 mAh. Dość szybko zaczęły pojawiać się głosy, że Apple użyło baterii o znacznie większym napięciu bazowym, w związku z czym ich pojemność powinna być nawet wyższa niż poprzedników.

Small 017ca5d6 5cd2 4ab4 ac65 8f40ed5bd990

Kolejne ciekawe informacje wypływają w związku z niekończącą się batalią sądową pomiędzy Apple a firmą Qualcomm. Jak zeznał COO Apple, Jeff Williams, pomimo toczących się od 2017 r. sporów sądowych firma chciała zakupić modemy Qualcomma dla części wprowadzonych w 2018 r. iPhone’ów XS, XS Max oraz XR. Spotkali się jednak z odmową Steve’a Mollenkopfa, CEO tej firmy, w związku z czym wszystkie smartfony zostały wyposażone w chipy Intela.

Small 1c4a45d5 136f 400c a95a c10174cec190

Od pewnego czasu jesteśmy świadkami narastającego konfliktu pomiędzy Apple a firmą Qualcomm. Wojna toczy się na kilku frontach, producent układów elektronicznych atakuje firmę z Cupertino, próbując udowodnić, że ta bezprawnie używa opatentowanych rozwiązań oraz zalega z opłatami licencyjnymi a Apple oskarża Qualcomma o praktyki monopolistyczne i zawyżanie cen. Dzięki tym starciom, mamy okazję zapoznać się ze szczegółami umów i rozliczeń wielkich korporacji zwykle niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika. Przesłuchania, które odbyły się w zeszłym tygodniu, ujawniły bardzo ciekawe informacje na temat tego, co doprowadziło do sytuacji, że Qualcomm był przez kilka lat jedynym dostawcą układów komunikacji bezprzewodowej dla iPhone’ów.

Small abe971db 5f26 446e abc9 4732896c7878

W CNBC ukazał się wywiad z Johnem Sculley’em, w którym były CEO Apple chwali „medyczny” kierunek jaki obrało Apple przy okazji Apple Watch'a. Bohater wywiadu przewiduje, że stoimy w przededniu dużej rewolucji na tym polu, a Apple odegra w tej batalii główną rolę. Sądzi też, że będzie to najważniejsze dziedzictwo jakie pozostawi po sobie aktualny szef Apple. Tim Cook sam użył podobnej oceny w ostatnim wywiadzie dla tej samej telewizji i podkreślił, że jest to jeden z najważniejszych kierunków dla dalszego rozwoju firmy.

Small f1ae0b34 9037 4435 a415 eeae52575c70

Ostatnio ogłoszone spadki sprzedaży iPhone’ów doprowadziły do niespotykanej do tej pory aktywności Tima Cooka w mediach. Ofensywa, mająca na celu ograniczenie strat wizerunkowych, jasno pokazuje że CEO Apple dalej nie ma innego pomysłu na firmę jak tylko mechaniczne podnoszenie cen i pilnowanie marży brutto. Cała narracja ogranicza się do zwalenia winy na Chiny, makroekonomię z jednoczesnym budowaniem obrazu, że w sumie to nic się nie stało a wręcz nigdy nie było lepiej. Tylko jeśli faktycznie tak jest, skąd tak duża nerwowość CEO Apple, zwłaszcza, że dziennikarz jak zwykle nie zadał mu żadnych trudnych pytań.

Small 05a91fc1 0cdf 46c9 a3e9 57c0fd34e9d9

Po szoku jaki wywołało oświadczenie Apple o dużej korekcie przychodów, związanych ze słabą sprzedażą iPhone'a wszyscy oczekują na konferencję Apple, która odbędzie się na przełomie stycznia i lutego. W tym czasie nie próżnują firmy analityczne, dzięki czemu w najbliższym czasie będziemy mogli poznać mniej lub bardziej trafione prognozy jak głęboki jest spadek sprzedaży smartfonów z Cupertino. Wczoraj wyniki analiz za listopad 2018 ogłosiła firma Counterpoint, według której sprzedaż nowych modeli liczona rok do roku spadła aż o 20%.